9 punktów edukacyjnych. Kierownik naukowy prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski
Lokalizacja: Audytorium ZUT w Szczecinie przy ul. 26 kwietnia 10 (przy budynku duży parking). W piątek zapraszamy na wykłady już od godziny 14.00. W cenie catering (dwa obiady i ciągłe przerwy kawowe – piątek i sobota ). W piątek i sobotę odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem wykładowców, który ostatnio okazał się dużym sukcesem. Ponadto będzie można odwiedzić stoiska informacyjne firm z branży i nie tylko. WSTĘP NA CZĘŚĆ ZE STOISKAMI – BEZPŁATNY – RÓWNIEŻ DLA LEKARZY NIEUCZESTNICZĄCYCH W KURSIE!
Podczas wykładu zostaną omówione stosowane obecnie w endodoncji (naprawcze) hydrauliczne cementy krzemowo-wapniowe. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na ich skład, właściwości biologiczne i chemiczne decydujące o wskazaniach do ich użycia w naprawie. Omówione zostaną również właściwości użytkowe tych materiałów decydujące o ich przydatności w klinice.
Wykładowca podzieli się własnymi kilkuletnimi doświadczeniami w stosowaniu uszczelniaczy bioceramicznych w postaci pasty gotowej do użytku. Zaprezentuje trudne przypadki leczenia endodontycznego, omówi sposób przygotowania kanałów do ich zamknięcia hydraulicznym cementem krzemowo-wapniowym jak i procedurę wypełniania.
Uszczelniacze kanałowe na bazie krzemianów wapnia mają różny skład i mechanizm wiązania. To skutkuje ich właściwościami biologicznymi i fizykochemicznymi. Niektóre z nich mogą być zatem stosowane podczas wypełniania kanałów gorącą gutaperką, inne zaś nie powinny być używane podczas technik termoplastycznych. Na rynku są też „fejkowe” uszczelniacze, które nie mają właściwości biologicznych uszczelniaczy na bazie krzemianów wapnia, mimo zawartości tych związków chemicznych.
Często podczas opracowywania głębokiego ubytku zastanawiamy się jak głęboko można opracowywać jeszcze bezpiecznie ubytek, ile zdemineralizowanej zębiny można bezpiecznie usunąć? Bywa, że obawiamy się obnażenia miazgi i konieczności leczenia kanałowego. Zastanawiamy się, jak przedłużyć życie zębów, a może po prostu nie lubimy leczenia kanałowego…
Podczas wykładu przedstawione zostaną zaskakujące właściwości bioaktywnego substytutu zębiny. Wytłumaczone zostanie, w jakich przypadkach warto zastosować bioaktywny cement. Procedura zostanie pokazana krok po kroku. Wykładowca wytłumaczy, czy da się i kiedy można odwrócić nieodwracalne zapalenie miazgi. Omówiona zostanie metoda wypełniania ubytków Bio-Bulkfill. Dzięki wykładowi leczenie zębów z głęboką próchnicą stanie się znacznie łatwiejsze i bardziej przewidywalne.
Dynamiczny postęp współczesnej medycyny wywiera także wpływ na leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej. Odkrycia nowych substancji leczniczych, z jednej strony, a także postęp w zakresie adsorpcji, wchłaniania i uwalniania leków miejscowych z drugiej, tworzą zupełnie nową perspektywę leczenia zapaleń, zakażeń, bólu i zaburzeń rogowacenia. Zagadnienia te leżą w obszarze zainteresowania klinicznego lekarza dentysty. Celem prezentacji jest nakreślenie algorytmów leczenia przeciwgrzybiczego, przeciwwirusowego, aftoz, zespołu pieczenia jamy ustnej, rumienia wielopostaciowego, liszaja płaskiego oraz leukoplakii. Na podstawie współczesnego stanu wiedzy, a także ograniczeń związanych z dostępnością wielu leków w naszym kraju zostaną przedstawione najbardziej skuteczne klinicznie propozycje leczenia tych chorób.
Prezentacja rozwiązań i procedur usprawniających leczenie implantologiczne: od planowania, przez nawigowany zabieg chirurgiczny do ostatecznej pracy protetycznej.
Przedstawienie Implantologii Nawigowanej, czyli kompletnego protokołu chirurgiczno-protetycznego, który jest przewidywalny, precyzyjny i niezwykle delikatny dla pacjentów.
Wykorzystanie technik cyfrowych w różnych rodzajach pracy na implantach – od pojedynczych implantów do dużych i skomplikowanych projektów.
Narzędzia cyfrowe to przyszłość rozwoju stomatologii, to ergonomia i komfort pracy dla lekarzy, ale przede wszystkim to bezpieczeństwo i doskonała opieka dla pacjentów.
Podczas wykładu omówiona zostanie nawigacja w endodoncji. Wykładowca zaprezentuje m.in. własny przypadek leczenia zobliterowanego kanału z zastosowaniem statycznej nawigacji, która umożliwiła zlokalizowanie światła kanału, a następnie jego opracowanie i szczelne wypełnienie. Prezentowany przypadek potwierdza fakt, że statyczna nawigacja z wykorzystaniem drukowanych szablonów znacznie ułatwia leczenie endodontyczne zębó z obliteracją kanałów korzeniowych, czyniąc je bardziej bezpieczne i przewidywalne.
Podczas sesji zaprezentowane zostaną przypadki tzw. reattachmentu, czyli metody leczenia złamania korony zęba polegającej na połączeniu odłamanego fragmentu z pozostałą koroną zęba. Omówione zostaną przypadki, gdy mimo odsłonięcia miazgi udało się zachować ją przy życiu jak i sytuacje, w których konieczne było leczenie endodontyczne. Krok po kroku zostanie przedstawione, jak postąpić w takich sytuacjach.
Absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, specjalista w zakresie stomatologii zachowawczej. Kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej Przedklinicznej i Endodoncji Przedklinicznej PUM w Szczecinie. Redaktor naczelny czasopisma „Magazyn Stomatologiczny”. Autor/współautor wielu prac naukowych i sześciu monografii z dziedziny stomatologii, m.in. „Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny. Podręcznik dla studentów stomatologii”, „Lasery w stomatologii”, „Profilaktyka i leczenie stomatologiczne osób z zaburzeniami i chorobami ogólnymi”. Wykładowca na licznych konferencjach i szkoleniach. Hobby: podróże, rysowanie.
Kierownik Katedry i Zakładu Periodontologii UM we Wrocławiu, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, Prodziekan ds. Studentów Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego UM we Wrocławiu. Autor ponad 360 prac naukowych, także z zakresu epidemiologii, etiopatogenezy, diagnostyki i leczenia klinicznych patologii jamy ustnej. Stopień naukowy dra habilitowanego oraz postępowanie o tytuł profesora miało miejsce w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie pod skrzydłami prof. Zbigniewa Jańczuka oraz prof. Jadwigi Banach.
Absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku oraz Politechniki Gdańskiej (ekonomia i zarządzanie). Właściciel „Dental House” w Łukowie. Pasjonat nowoczesnych technologii i ich integracji ze stomatologią. Posiada wieloletnie doświadczenie w implantologii, wykonując leczenie zarówno prostych przypadków jak i skomplikowanych rekonstrukcji. Podczas wszystkich zabiegów wykorzystuje Implantologię Nawigowaną – cyfrowy protokół pozwalający przeprowadzać cały proces leczenia w sposób przewidywalny i precyzyjny. Należy między innymi do: PASE – Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej, PSI – Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego, PTE – Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, ICOI – International Congress of Oral Implantologists, EFAM – European Federation Associations Microdontist. Wykładowca na wielu kongresach krajowych i międzynarodowych.
Absolwent PUM w Szczecinie, specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją. W latach 2017-2023 nauczyciel akademicki w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji oraz Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Przedklinicznej i Endodoncji Przedklinicznej PUM w Szczecinie. Autor publikacji w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. W 2023 r. zajął 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepszy przypadek endodontyczny „I LOVE ENDO”. Prowadzi prywatną praktykę stomatologiczną w Gorzowie Wielkopolskim.
Specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją z 20-letnim doświadczeniem. Pracuje w Warszawie. W codziennej praktyce zajmuje się kompleksowym leczeniem z uwzględnieniem okluzji i stawów skroniowo-żuchwowych. Jest wielkim fanem materiałów kompozytowych i leczenia „biologicznego” z poszanowaniem miazgi. Mocno wierzy w siłę adhezji, ale też w zdolności regeneracyjne miazgi. W codziennej praktyce, na wykładach i warsztatach koncentruje się na metodach upraszczających procedury leczenia stomatologicznego. Podczas wykładów i warsztatów pokazuje, że proste metody są najlepszym wyborem dla większości lekarzy dentystów i ich pacjentów.
Absolwentka PAM w Szczecinie, specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją.
Od 2008 r. do chwili obecnej nauczyciel akademicki w Katedrze i Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Przedklinicznej i Endodoncji Przedklinicznej PUM w Szczecinie.
Autorka publikacji w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych oraz podręczników akademickich.
Główne zainteresowania to stomatologia estetyczna i endodoncja w powiększeniu.
Absolwent PAM w Szczecinie (1996 r.), specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją. W latach 1996-2022 nauczyciel akademicki w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji PUM w Szczecinie. Od 2016 r. pełni funkcję prezesa UKS PUM w Szczecinie. Prowadzi prywatną praktykę stomatologiczną DENTAL OFFICE w Szczecinie. Autor publikacji w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Główne zainteresowania: stomatologia estetyczna, stomatologia adhezyjna.
Absolwent PAM w Szczecinie (2008 r.). Prowadzi rodzinną Praktykę Stomatologiczną PP DENT w Szczecinie. Od ponad 10 lat pracuje w zastosowaniem mikroskopu zabiegowego. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Szwecji, Brazylii i na Węgrzech. Od trzech lat nauczyciel akademicki w PUM w Szczecinie, prowadzi zajęcia w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Przedklinicznej i Endodoncji Przedklinicznej. Poza endodoncją mikroskopową zajmuje się w chirurgią stomatologiczną, protetyką i implantologią.