Uwaga! Wydarzenie archiwalne!
26-27 X 2018 r. Szczecin – Realna Stomatologia, Konferencja, Kurs, Wystawa Materiałów i Sprzętu (300KK)

ui_calendar Data: 26-27 października 2018 (piątek, sobota)

google_map Miejsce: ZUT Audytorium ul. 26. Kwietnia 10, 71-126 Szczecin
price Opłata rejestracyjna:837 zł
teacher Kierownik naukowy: prof. dr hab. Mariusz Lipski
bulb_alt

Główne zagadnienia:


 • Endodoncja
 • Urazy zębów
 • Leczenie kanałowe zębów niedojrzałych
 • Wydłużenie korony chirurgiczne
 • Odbudowy estetyczne
 • Protetyka
teacher

Główni wykładowcy:


 • prof. dr hab. n. med.Mariusz Lipski
 • dr n. med. Michał Sobczak
 • lek. dent. Tomasz Machan
 • lek. dent. Dawid Pisuk

Informacje ogólne

26-27 X 2018 Realna Stomatologia, Konferencja, Kurs, Wystawa Materiałów i Sprzętu

Główne wykłady odbywają się w ramach Kursu Realna Stomatologia  w piątek w godz. 16.00 – 20.00 oraz w sobotę w godz. 10.00 – 18.00
Planowane 10 punktów edukacyjnych.
Organizatorzy: Zakł. Stom. Zach. Przedkl. i Endodoncji Przedkl. PUM w Szczecinie oraz Andersz-Realna Stomatologia

prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski (PUM – Szczecin)
Kontrowersje dotyczące opracowania kanałów korzeniowych

dr n. med. Michał Sobczak (Specjalistyczna Praktyka Prywatna, Warszawa)
Nowe materiały i nowe protokoły leczenia w traumatologii zębów

lek. dent. Tomasz Machan (Długosz&Długosz, Kraków)
„Ovoid pontik"– przęsło owalne (przęsło jajowate). Prosta technika codziennej chirurgii, która wiele może zmienić w projektowaniu przęseł mostów

Wydłużanie korony klinicznej. Pryncypia prostej techniki chirurgicznej w codziennej praktyce zachowawczo-protetycznej

lek. dent. Dawid Pisuk (Centrum Stomatologii „Eskulap”, Szczecin)
Czerpiąc z natury, czyli kompozytowa rehabilitacja estetyczna

 

Uczestnicy kursu uzyskają odpowiedź na następujące pytania:

 • Jak przeprowadzić badania pacjenta, który doznał urazu zębów i na co zwrócić szczególną uwagę?
 • Jak reponować częściowo/całkowicie zwichnięty ząb? Czym i na jak długo unieruchomić ząb po częściowym/całkowitym zwichnięciu; po złamaniu korzenia? Jakie zastosować szynowanie?
 • Kiedy przykryć odsłoniętą miazgę, a kiedy ją amputować? Jakich użyć materiałów?
 • Czym jest dekoronacja? Na czym polega ten zabieg i kiedy go wykonać?
 • Kiedy wdrożyć leczenie endodontyczne po urazie? Kiedy apeksyfikacja, a kiedy rewitalizacja miazgi? Jakie materiały bioceramiczne ma wówczas lekarz do dyspozycji? Jak ich użyć?
 • Do jakiego miejsca należy opracować kanał korzeniowy i jak najdokładniej określić to miejsce, czyli gdzie właściwie znajduje się „koniec” kanału korzeniowego?
 • Do jakiego rozmiaru należy poszerzyć kanał przyszczytowo?
 • Co to jest „patency technique” i czy należy stosować tę procedurę podczas opracowania kanału korzeniowego? Jak zapobiec obliteracji kanału przez opiłki zębinowe?
 • Kiedy zamknąć kanał korzeniowy? Czy leczenie jedno-, dwu a może wielowizytowe?
 • Jak uniknąć sinego odcienia wypełnień i widocznych przejść pomiędzy tkankami zęba, a kompozytem?
 • Jak w łatwy i przewidywalny sposób dobrać kolory rekonstrukcji?
 • Jak nadać przestrzenny wygląd uzupełnienia oraz jak odbudować punkty styczne w odcinku przednim matrycami sekcyjnymi?
 • Kiedy należy wykonać gingiwektomię a kiedy wydłużyć chirurgicznie koronę zęba i jak wykonać te zabiegi?
 • Jak długo trwa gojenie po chirurgicznym wydłużeniu korony i kiedy można przystąpić do rekonstrukcji tkanek?
 • Co to jest „ovoid pontik”, czyli przęsło owalne (przęsło jajowate) i dlaczego warto wykonać most o takim przęśle?
 • Kiedy zastosować technikę uciskową a kiedy proste nacięcia i technikę płata podwiniętego, lub przeszczepić tkankę łączną kształtując wyrostek pod przęsło jajowate?

DODATKOWO Konferencja Naukowa Realna Stomatologia „Postępy w Stomatologii - Zdrowie Publiczne” (sesja plakatowa)  – odbywa się w czwartek  – wstęp bezpłatny, 2 punkty edukacyjne.   

 

Zapraszamy na koleją konferencję i kurs Realna Stomatologia w Szczecinie. Zmieniamy miejsce obrad!

Tym razem spotkamy się nie jak dotychczas w Rektoracie PUM, ale w nowo oddanym Audytorium Wydziału Elektrycznego ZUT z nowoczesną salą wykładową wyposażoną w kilka ekranów i z odpowiednim, najwyższej jakości nagłośnieniem zapewniającym znakomity odbiór prezentowanych wykładów. Ten przepiękny ośrodek znajdujący się w centrum Szczecina ma także odpowiednie zaplecze w postaci przestronnego hallu, ogromnego bezpłatnego parkingu i oferuje ciekawy catering.

  

Zawsze dbamy o wysoki poziom merytoryczny wykładów, także i tym razem dokładamy wszelkich starań, by Państwa nie zawieść. Wszystkie wykłady będą niezwykle praktyczne, a przygotowują je wykładowcy, którzy są klinicystami pracującymi na co dzień w swoich praktykach, jednak wiele lat przepracowali w ośrodkach akademickich.

W pierwszym dniu konferencji swoim doświadczeniem w leczeniu zębów po urazach jak i w leczeniu endodontycznym, szczególnie osób młodych podzieli się z nami dr Michał Sobczak, prezes PASD (Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej) – znakomity praktyk, wykładowca i dydaktyk pracujący wiele lat w Zakładzie Stomatologii Dziecięcej WUM. Prof. Mariusz Lipski zapozna Państwa ze swoimi przemyśleniami dotyczącymi kontrowersji w zakresie opracowania kanałów.

Natomiast drugi dzień, to przede wszystkim estetyka. Bardzo praktyczny wykład dotyczący prostych i niezwykle przydatnych rozwiązań w estetycznej odbudowie zębów przedstawi dr Dawid Pisuk, a o wydłużaniu korony klinicznej oraz moście o owalnym prześle i estetycznym kształtowaniu dziąsła opowie dr Tomasz Machan – znakomity wykładowca i doświadczony praktyk. Z założenia wykłady p. dra Machana powinny przygotować nas do natychmiastowego użycia omawianych technik w codziennej praktyce.

Ale to jeszcze nie koniec. Aby bardziej urozmaicić drugi dzień wykładów zaplanowaliśmy także krótkie prezentacje ciekawych przypadków licząc, że Państwa zainteresują. Informacje szczegółowe

Program i streszczenia

piątek, 26 października 2018 r. początek wykładów o 16.00

16.05 – 17. 35 oraz 18. 15 – 19. 25 Nowe materiały i nowe protokoły leczenia w traumatologii zębów

Część 1 i 2

 dr n. med. Michał Sobczak (Fellow of the International Association of Dental Traumatology)

Podczas wykładu przedstawione zostaną podstawy współczesnej traumatologii zębów z uwzględnieniem  obowiązkowych elementów badania klinicznego i dodatkowych badań radiologicznych. Omówiona zostanie koncepcja planowania leczenia u pacjentów po urazach mająca na celu przewidywanie odległych wyników leczenia z puntu widzenia zachowania i rozwoju kości wyrostka zębodołowego, w tym zabieg dekoroncji  Na podstawie klasyfikacji urazowych uszkodzeń zębów wg Andreasena zostaną omówione poszczególne rodzaje urazów zębów, ze zwróceniem szczególnej uwagi na biologiczne metody leczenia miazgi. Uczestnicy zostaną zapoznani z  najczęściej popełnianymi błędami podczas reponowania i szynowania zębów. Przedstawione zostaną prawidłowe systemy szynowania jak i podane zostaną obecnie zalecane  okresy, na jakie należy zszynować zęby, które doznały urazu (całkowitego i częściowego zwichnięcia, złamania korzenia itd.) Ponadto omówiony zostanie aktualny stan wiedzy na temat materiałów bioceramicznych  stosowanych w traumatologii zębów i ich ważna rola w leczeniu z jednoczesnym podaniem wskazań do ich stosowania na wielu przykładach klinicznych (pokrycie bezpośrednie odsłoniętej miazgi, amputacja miazgi, apeksyfikacja, rewitalizacja).

Podczas wykładu uczestnicy otrzymają zatem odpowiedzi m. in. na następujące na pytania:
Jak przeprowadzić badania pacjenta, który doznał urazu zębów i na co zwrócić szczególną uwagę?
Jak reponować częściowo/całkowicie zwichnięty ząb? Czym i na jak długo unieruchomić ząb po częściowym/całkowitym zwichnięciu; po złamaniu korzenia? Jakie zastosować szynowanie?
Kiedy przykryć odsłoniętą miazgę, a kiedy ją amputować? Jakich użyć materiałów?
Czym jest dekoronacja? Na czym polega ten zabieg i kiedy go wykonać?
Kiedy wdrożyć leczenie endodontyczne po urazie? Kiedy apeksyfikacja, a kiedy rewitalizacja miazgi? Jakie materiały bioceramiczne ma wówczas lekarz do dyspozycji? Jak ich użyć?

 

19.30-20.15  Kontrowersje dotyczące opracowania kanałów korzeniowych

 prof. dr hab.  Mariusz Lipski (Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie)

Pewne procedury leczenie endodontycznego mogą budzić kontrowersje. Na podstawie bogatego piśmiennictwa jak i własnego doświadczenia wykładowca omówi wybrane kontrowersyjne procedery dotyczące opracowania kanałów przedstawiając obecny stan wiedzy na temat tych czynności.  

Podczas wykładu uczestnicy otrzymają odpowiedzi m. in. na następujące pytania:

Do jakiego miejsca należy opracować kanał korzeniowy i jak najdokładniej określić to miejsce, czyli gdzie właściwie znajduje się „koniec” kanału korzeniowego?

Do jakiego rozmiaru należy poszerzyć kanał przyszczytowo?

Co to jest „patency technique” i czy należy stosować tę procedurę podczas opracowania kanału korzeniowego? Jak zapobiec obliteracji kanału przez opiłki zębinowe?

Kiedy zamknąć kanał korzeniowy? Czy leczenie jedno-, dwu a może wielowizytowe?

sobota  27 października 2018 r. początek wykładów o 10.00 

10.00- 11.15  Czerpiąc z natury, czyli kompozytowa rehabilitacja estetyczna

  lek. dent. Dawid Pisuk (Centrum Stomatologii „Eskulap”, Szczecin)

Skomplikowana mikro i makroanatomia zębów, znaczne przebarwienia, nietypowy kolor przestają mieć znaczenie przy odpowiednim zrozumieniu cech kompozytu, którym się pracuje. Podczas wykładu zostaną omówione różne sytuacje kliniczne od pojedynczej licówki kompozytowej po pełną rekonstrukcję uśmiechu, jak i codzienną pracę z wypełnieniami w odcinku bocznym. Wykładowca przedstawi krok po kroku wykonawstwo poszczególnych rekonstrukcji kompozytowych, z szczególnym naciskiem na różne pułapki kliniczne na bazie własnych doświadczeń. Powie m. in. , jak uniknąć sinego odcienia wypełnień; widocznych przejść pomiędzy tkankami zęba, a kompozytem; jak w łatwy i przewidywalny sposób dobrać kolory rekonstrukcji. Opisze różnice między faktycznym, a optycznym kształtem zęba, przedstawi jak nadać przestrzenny wygląd uzupełnienia oraz jak odbudować punkty styczne w odcinku przednim matrycami sekcyjnymi. Pokazane zostaną proste metody uzyskania przewidywalnego kształtu odbudowanych zębów z zastosowaniem bezpośrednich mock-upów.

12.00 – 13.30  „Ovoid pontik”– przęsło owalne (przęsło jajowate). Prosta technika codziennej chirurgii, która wiele może zmienić w projektowaniu przęseł mostów

lek. dent. Tomasz Machan (Długosz&Długosz, Kraków)

Podczas wykładu zostanie przedstawiona klasyfikacja przęseł mostów według kształtu części dośluzówkowej. Omówione zostaną podstawowe wskazania i przeciwskazania oraz argumenty pozwalające na świadome projektowanie tych uzupełnień. Uczestnicy otrzymają dokładne wskazówki co do współpracy z technikiem w kwestii doboru kształtu tych przęseł oraz praktyczny schemat postępowania, tj. jak otrzymać zaprojektowany rezultat. Omówione zostaną również szczegółowo techniki kształtowania tkanek miękkich pozostających w kontakcie z przęsłem (od technik uciskowych, poprzez proste nacięcia i techniki płata podwiniętego, a skończywszy na przeszczepach tkanki łącznej) mające na celu w sterowany sposób zapewnić im prawidłowy (zbliżony do naturalnego) kształt zgodny z zaprojektowanym przęsłem. Wykład bogaty w liczne  rysunki, schematy oraz zdjęcia i filmy prezentujące krok po kroku całą  procedurę. Jego celem jest  przygotowanie lekarza do natychmiastowego użycia prezentowanej techniki w codziennej praktyce.

 

14.45- 16.15 Wydłużanie korony klinicznej. Pryncypia prostej techniki chirurgicznej w codziennej praktyce zachowawczo-protetycznej

lek. dent. Tomasz Machan (Długosz&Długosz, Kraków)

Wykład będzie skoncentrowany na praktycznym zastosowaniu technik wydłużania korony klinicznej. Szczegółowo omówiona zostanie metodyka zabiegu, by uczestnicy po wysłuchaniu wykładu mieli wiedzę teoretyczną pozwalającą na wykonanie ww. procedury w swoim gabinecie.

Przedstawione zostaną podstawowe różnice pomiędzy gingiwektomią a chirurgicznym wydłużaniem korony klinicznej oraz podane zostaną wskazania i przeciwskazania do wykonania obydwu tych zabiegów. Uczestnicy zostaną zapoznani z racjonalną i nieskomplikowaną „ścieżka decyzyjna” przy wyborze tych technik jak i celami omawianych procedur. Omówiony zostanie również mechanizm gojenia po wykonanych zabiegach oraz podany zostanie czas, po jakim można wkroczyć z działaniami w strefach estetycznych jak i bocznych. Podczas wykładu będą prezentowane własne przypadki jak i filmy zarejestrowane podczas zabiegów.

 

17.00- 17.45 Trudna diagnoza i decyzje. Prezentacje ciekawych przypadków.
Prof. Mariusz Lipski wraz z zespołem

 

Szczegółowy program KURSU MEDYCZEGO

piątek, 26 października 2018 r.

16.00-16.05 Powitanie

16.05 – 17. 35   dr n. med. Michał Sobczak (Specjalistyczna Praktyka Prywatna, Warszawa) Nowe materiały i nowe protokoły leczenia w traumatologii zębów. Cześć 1.

17.35-17.45 Dyskusja

17.45 – 18,15 Przerwa

18.15 – 19. 25 dr n. med. Michał Sobczak (Specjalistyczna Praktyka Prywatna, Warszawa) Nowe materiały i nowe protokoły leczenia w traumatologii zębów. Część 1.

19.25-19.30 Dyskusja

19.30-20.15 prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski (PUM – Szczecin)
Kontrowersje dotyczące opracowania kanałów korzeniowych

sobota  27 października 2018 r. początek wykładów o 10.00 

10.00- 11.15  lek. dent. Dawid Pisuk (Centrum Stomatologii „Eskulap”, Szczecin)
Czerpiąc z natury, czyli kompozytowa rehabilitacja estetyczna

11.15-11.30 Dyskusja

11.30 – 12.00 Kawa

12.00 – 13.30    lek. dent. Tomasz Machan (Długosz&Długosz, Kraków)
„Ovoid pontik”– przęsło owalne (przęsło jajowate). Prosta technika codziennej chirurgii, która wiele może zmienić w projektowaniu przęseł mostów

13.30-13.45 Dyskusja

13.45- 14.45 Obiad

14.45- 16.15     lek. dent. Tomasz Machan (Długosz&Długosz, Kraków) Wydłużanie korony klinicznej. Pryncypia prostej techniki chirurgicznej w codziennej praktyce zachowawczo-protetycznej

16.15-  16.30 Dyskusja

16.30- 17.00 Kawa

17.00- 17.45 Ciekawe przypadki – prezentacje Prof. Mariusz Lipski wraz z zespołem

17.45-18.00 Dyskusja i zakończenie

Wykładowcy

prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski – absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, specjalista w zakresie stomatologii zachowawczej. Kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej Przedklinicznej i Endodoncji Przedklinicznej PUM w Szczecinie. Redaktor naczelny czasopisma „Magazyn Stomatologiczny”, członek rad naukowych:  Pomeranian Journal of Life Sciences, Dental and Medical Problems, Endodoncja w praktyce. Autor/współautor wielu prac naukowych i 6 monografii z dziedziny stomatologii, m.in. „Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny. Podręcznik dla studentów stomatologii”, „Lasery w stomatologii”, „”Profilaktyka i leczenie stomatologiczne osób z zaburzeniami i chorobami ogólnymi”. Wykładowca na licznych konferencjach i szkoleniach. Hobby: podróże, rysowanie.

 

 

 

 

dr n. med. Michał Sobczak –  absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista w zakresie stomatologii dziecięcej; asystent w Zakładzie Stomatologii Dziecięcej WUM do 2007 r.  Obecnie prowadzi Specjalistyczną Praktykę Dentystyczną w Warszawie. W 2016 r. uzyskał tytuł Fellow of the International Association of Dental Traumatology (FIADT). Jest autorem i współautorem publikacji oraz wystąpień na kongresach krajowych i zagranicznych z zakresu stomatologii dziecięcej i traumatologii zębów.  Autor i współautor wielu szkoleń podyplomowych oraz programów edukacyjnych dla lekarzy dentystów z zakresu stomatologii dziecięcej. Od 2016 roku jest redaktorem naczelnym Polskiej Stomatologii Dziecięcej. Współzałożyciel i prezes Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej (PASD). Członek Europejskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej (EAPD), w której jest członkiem Clinical Affairs Committee, Międzynarodowego Towarzystwa Stomatologów Dziecięcych (IAPD), Międzynarodowego Stowarzyszenia Traumatologii Zębów (IADT) oraz Polskiego Towarzystwa Endodontycznego (PTE). Jego pasją jest bieganie. 

 

 

 

lek. dent. Tomasz Machan – absolwent Uniwersytetu “La Sapienza” w Rzymie. Zajmuje się  chirurgią, protetyką i endodoncją. Odbył szkolenia m. in. w USA (szkolenie z endodoncji i mikrochirurgii w Penn University w Filadelfii u prof. S. Kima i na Uniwersytecie w New Jersey u prof. G. Pecory). Jeden z założycieli AIOM (Włoskie Towarzystwo Stomatologii Mikroskopowej) i GIR (Group for the Implant Research). Członek Włoskiego Towarzystwa Endodontycznego). Były wykładowca na Uniwersytecie w Genui i licznych konferencjach w Europie, Ameryce Południowej i USA. Poza działalnością dydaktyczną i szkoleniową, przez 15 lat prowadził także swoją prywatną praktykę w Trento, we Włoszech, a obecnie współpracuje z gabinetami stomatologicznymi w Warszawie i Krakowie. Przez wiele lat współpracował z organizacjami charytatywnymi działającymi w Afryce, gdzie organizował szpitalne przychodnie stomatologiczne. Hobby: rekonstrukcja historyczna postaci czternastowiecznych Włoch oraz  Księstwa Warszawskiego.

 

 

 

 

lek. dent. Dawid Pisuk – absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Pasjonat stomatologii estetycznej opartej na rekonstrukcjach kompozytowych. Ze szczególną pasją zajmuje się szeroko rozumianą stomatologią odtwórczą oraz częścią zabiegów z zakresu mikrochirurgii periodontologicznej. Corocznie uczy zaawansowanych technik odtwórczych z zastosowaniem materiałów kompozytowych najzdolniejszych studentów PUM w Szczecinie przygotowując ich do międzynarodowego prestiżowego konkursu Jules Allemand Trophy, którego jest ogólnopolskim finalistą. Aktualnie prowadzi szkolenia z zakresu estetycznych rekonstrukcji kompozytowych. W 2017 i 2018 r. był członkiem międzynarodowego komitetu organizacyjnego konkursu Jules Allemand Trophy w Cheti (Włochy). Od 2018 członek DGOI (German Society of Oral Implantology). Stale się dokształca; regularnie bierze udział w kursach i konferencjach  z zakresu stomatologii estetycznej, zachowawczej, protetyki, periodontologii i implantologii. Skończył cykl Curriculum Implantologicznego DSI. W chwilach wytchnienia oddaje się pasji, jaką jest górska jazda na rowerze oraz szeroko rozumiana twórczość artystyczna.

Wystawa

Wystawa Materiałów i Sprzętu Stomatologicznego
26 października godz 15.00-20.00
27 października godz. 9.00-18.30  
Wstęp wolny dla wszystkich chętnych – także nieuczestniczących w Kursokonferencji

Zapraszamy wystawców do współpracy.  Telefon kontaktowy 501 652 932 – Paweł Andersz, kontakt@realna.plPowrót do archiwum

NEWSLETTER REALNA
Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przesyłanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach pochodzących od Realna Stomatologia. Wiem, że w każdej chwili można wycofać zgodę.
ANDERSZ - Realna Stomatologia - kursy i konferencje dla lekarzy stomatologów