Uwaga! Wydarzenie archiwalne!
10 11 2007 KURS TEORETYCZNY I PRAKTYCZNY “Nowe podejście do leczenia endodontycznego.” – Szczecin

Informacje ogólne

KURS TEORETYCZNY I PRAKTYCZNY
"Nowe podejście do leczenia endodontycznego."
dr n. med. Jörg Weiler (Niemcy), dr n. med. Mariusz Lipski

2007-11-10

CZĘŚĆ TEORETYCZNA:
Trudne przypadki leczenia endodontycznego (dr Mariusz Lipski)
Podczas wykładu zostanie omówione krok po kroku postępowanie w przypadku perforacji komór i korzeni zębów ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych materiałów i technik ich aplikacji (prezentacja przypadków). Przedstawione zostanie również postępowanie w przypadku powtórnego leczenia endodontycznego jak i w przypadku leczenia zachowawczego zębów z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych uwzględniające najnowsze poglądy (rodzaje preparatów, zasady ich stosowania, techniki – prezentacje przypadków).

System AET - prosty i skuteczny system opracowania i wypełniania kanałów. Leczenie kanałowe szybko, bezpiecznie i łatwo. Metodą Dr Dana Fischera (dr Jörg Weiler).

“Ciemna strona księżyca” – opracowywanie kanałów korzeniowych zgodnie z ich anatomią. Krok po kroku omówiona zostanie technika preparacji kanałów z zastosowaniem systemu AET. Omówione zostanie także wypełnianie kanałów metodą iniekcyjną. Uczestnicy dowiedzą się, na co szczególnie zwrócić uwagę w trakcie leczenia kanałowego - praktyczne porady.

Szybko i łatwo – tak najchętniej leczylibyśmy endodontyczne w gabinecie stomatologii ogólnej. Jednocześnie warto zachować jak najwięcej zdrowej struktury zęba. Dr Dan Fischer jest znany z wielu innowacji w stomatologii, wspólnie z Dr Riitano z Włoch opracował system leczenia endodontycznego, który spełnia te założenia i nie jest tak skomplikowany w użyciu jak inne systemy. System leczenia endodontycznego AET (Anatomic Endodontic Technology) pozwala opracowywać kanały zgodnie z ich anatomią tj. dokładnie, ale bez zbędnego usuwania zębiny korzenia. Punkt widzenia jest zupełnie inny niż w systemach opartych na narzędziach niklowo-tytanowych, polecanych przez większość wykładowców. Poprzez zastosowanie systemu AET można dokładnie opracować kanały, oszczędzając tkanki zęba i wypełnić je w łatwy i skuteczny sposób. Większość kanałów korzeniowych ma kształt owalny w przekroju, w związku z tym wszystkie rotacyjne systemy opracowywania kanałów z jednej strony nie pozwalają na opracowanie wszystkich partii kanału korzeniowego, z drugiej zaś powodują nadmierne usunięcie zębiny. System AET jest oparty na stalowych, nie łamiących się narzędziach oscylacyjnych i nie wymaga stosowania drogich, mikrosilników endodontycznych.

Gotowe wkłady z włókna szklanego (posty) – teoria i praktyka, odbudowa zrębu korony (dr Jörg Weiler).

Zastosowanie różnych systemów wiążących, aspekty kliniczne, ważne uwagi i wskazówki. Opracowanie i przygotowanie kanału, cementowanie wkładów z włókna szklanego. Metody odbudowy zrębu korony zęba.

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA:
Połączenie wykładu i ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem naturalnych zębów i materiałów, pozwala na szybkie wdrożenie nowej metody do praktyki danego lekarza.

Po części teoretycznej każdy uczestnik wykonuje samodzielnie leczenie kanałowe usuniętego zęba pod nadzorem wykładowcy. Każdy uczestnik ma zapewniony sprzęt i materiały potrzebne do części praktycznej. Opracowanie kanału poprzez zastosowanie systemu maszynowo-ręcznego z zastosowaniem lubrikantu, chemicznie wspomagającego opracowanie kanału. Wypełnienie kanału jest „trójwymiarowe” dzięki iniekcyjnej technice aplikacji hydrofilnej żywicy EndoREZ i zastosowaniu ćwieków gutaperkowych powleczonych żywicą. Dzięki przenośnemu urządzeniu do wykonywania cyfrowych zdjęć rentgenowskich na miejscu możliwa jest kontrola jakości opracowania i wypełnienia kanału. Po wykonaniu zdjęć rentgenowskich w różnych projekcjach wypełnionych zębów omówienie wyników. Po wypełnieniu kanałów uczestnicy odbudują zrąb korony z wykorzystaniem systemu adhezyjnego, cementu kompozytowego i wkładu z włókna szklanego. Wszystkie te elementy wspólnie z wypełnieniem kanału i własną strukturą zęba pacjenta, tworzą jedną całość. Opracowanie kanałów w usuniętych zębach, kontrola opracowania na miejscu dzięki przenośnemu urządzeniu do wykonywania cyfrowych zdjęć rentgenowskich.

Trening trójetapowego opracowywania kanału: opracowanie części dokoronowej, środkowej i przywierzchołkowej. Wypełnianie kanału hydrofilną żywicą EndoREZ techniką iniekcyjną z użyciem strzykawki Skini i cienkiej igły NaviTip. Taka technika, polegająca na wstrzykiwaniu materiału od wierzchołka, ku ujściu kanału zapewnia dokładne jego wypełnienie bez ryzyka tworzenia się pęcherzyków powietrza. Po wypełnieniu kanału rentgenowska kontrola jakości wypełnień. Dyskusja.

 

Wykładowca dr n. med. Jörg Weiler jest dentystą ogólnie praktykującym w prywatnej praktyce w Kolonii, w Niemczech. Pracuje systemem AET od lat i zna wszystkie szczegóły jego zastosowania, nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie, dzięki doświadczeniu w jego użyciu w różnych trudnych przypadkach. Ukończył studia na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem w roku 1993. Doktorat obronił w Instytucie Profesora W. Hohmanna we Frankfurcie nad Menem. Od roku 1995 prowadzi praktykę stomatologiczną w Kolonii.

Wykładowca dr n. med. Mariusz Lipski pracuje w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Specjalista stomatologii zachowawczej, autor lub współautor dwu monografii i ponad 100 publikacji w polskich i zagranicznych czasopismach specjalistycznych. Uczestnik licznych krajowych i zagranicznych konferencji naukowych (m. in. w Niemczech, Irlandii, Grecji, Chorwacji i USA). Członek Amerykańskiego Towarzystwa Endodontycznego. Laureat Naukowej Nagrody Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.Powrót do archiwum

NEWSLETTER REALNA
Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przesyłanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach pochodzących od Realna Stomatologia. Wiem, że w każdej chwili można wycofać zgodę.
ANDERSZ - Realna Stomatologia - kursy i konferencje dla lekarzy stomatologów